Šiandienos Lietuvoje žemės ūkio sektorius yra įtemptas po neseniai vykusio masinio ūkininkų protesto, kuris sulaukė daugiau nei 1300 traktorių iš visos šalies. Protesto dalyviai, nors prioretizavo šešis pagrindinius reikalavimus, teigia, kad jų yra daug daugiau.

Pirmasis ir vienas svarbiausių reikalavimų yra daugiamečių pievų problema. Nacionalinė mokėjimo agentūra įpareigoja ūkininkus atkurti žolėmis užsėtas arba daugiau nei penkerius metus neariamas sklypus, jei tokių pievų ir bendro žemės ūkio plotų santykis sumažėja daugiau nei 5 proc. Antrasis reikalavimas susijęs su pieno supirkimo kainų problema, siekiant užtikrinti, kad pieno superkamoji kaina nebūtų mažesnė už savikainą. Trečiasis – sumažinti akcizą naftos dujų naudotojams, kuris šiuo metu siekia 304,1 euro už toną. Kitas reikalavimas yra susijęs su kompensacijomis už vandens telkinių ir saugotinų teritorijų plėtrą ūkininkams. Penktasis reikalavimas yra pakeisti žymėto dyzelino naudojimo taisykles. Galiausiai, šeštasis reikalavimas siejamas su rusiškų grūdų tranzito stabdymu per Lietuvą, kadangi Europos Sąjungos sankcijos maisto produktams iš Rusijos nebuvo taikomos, kas kelia konkurencijos problemas Lietuvos ūkininkams.

Protesto metu ūkininkai parodė savo solidarumą ir kultūringumą, ką įvertino ir Vilniaus gyventojai, kurie palaikė protestuojančiuosius. Po protesto, Vyriausybė pažadėjo spręsti ūkininkų keliamas problemas, įskaitant žymėto dyzelino ir SND naudojimo taisyklių pakeitimus. Tačiau protestuotojai teigia, kad laukia realių veiksmų, o ne tik žodžių. Jei reikalavimai nebus tenkinami, protestai gali grįžti.

Ūkininkai tiki, kad jų balsas buvo išgirstas ir laukia konkrečių sprendimų. Žemės ūkio ministerija praneša, kad laukiant Europos Komisijos įvertinimo dėl daugiamečių pievų problemos, stabdomas sprendimų dėl pievų atkūrimo vykdymas. Galutinis sprendimas dėl prievolės atkurti daugiametes pievas ir ganyklas arba dėl šios prievolės atšaukimo planuojamas pateikti iki 2024 m. kovo 20 d.

Protesto organizatoriai aiškino, jog jie reikalauja teisingų sprendimų žemės ūkio labui ir yra pasiryžę protestuoti tol, kol jų reikalavimai bus išgirsti ir įgyvendinti. Žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas pareiškė, kad jie tęs kovą, kol valdžia priims konkrečius žingsnius šiuo klausimu.

Šis protestas parodė ūkininkų pasiryžimą ginti savo interesus ir reikalauti teisingesnės žemės ūkio politikos, kuri atitiktų jų poreikius ir iššūkius.