Nestabili ekonominė situacija žemės ūkio rinkoje (šokinėjančios trąšų kainos, krentančios grūdų supirkimo kainos, augančios produkcijos gamybos sąnaudos) tampa kiekvieno ūkininko galvos skausmu.
Mažėjantis pelningumas verčia ūkininkus labiau skaičiuoti ir pasverti investicijų naudą. Ši situacija tiesiogiai lemia sprendimus, kokius augalų apsaugos produktus pasirinkti.
Vienos iš lyderiaujančių augalų apsaugos produktų gamintojų kompanijos „Bayer“ agronomai Albinas Blažys, Algirdas Balčiūnas ir Tomas Šulcas dalijasi patarimais, kurie pravers ūkininkams renkantis augalų apsaugos priemones 2024 metų sezonui.
Šiandieninėje pesticidų rinkoje sparčiai daugėja naujų generinių produktų ir jų gamintojų. Augant pasiūlai, ūkininkui sunkiau apsispręsti. Su naujų generinių produktų atsiradimu rinkoje gimsta teiginiai, jog originalius produktus lengva nukopijuoti ir „pasigaminti“ pigiau. Ką jūs į tai atsakysite?
Tomas Šulcas: „Produktas – tai ne tik veiklioji medžiaga. Patentuojant veikliąją medžiagą atskleidžiama pagaminimo receptūra ir procesas, todėl, pasibaigus patento galiojimui, generinės kompanijos gali be problemų nukopijuoti ir pagaminti veikliąją medžiagą. Bet yra kita medalio pusė – veiklioji medžiaga tik dalis produkto.
Labai didelę įtaką augalų apsaugos produkto sukibimui su lapo paviršiumi, atsparumui lietui, optimaliam veikliosios medžiagos pasisavinimui, geram maišymuisi, nunešimo rizikos mažinimui, mažesniam garavimui, operatoriaus saugumui ir kt. turi produkto formuliacija.
Formuliacija yra kuriančiosios kompanijos komercinė paslaptis, todėl ji nėra atskleidžiama ir ja nesidalijama su kopijas gaminančiomis bei kitomis įmonėmis“.
Albinas Blažys: „Produkto kainą lemia ne tik veiklioji medžiaga, o ir daugiafunkciai priedai. Mintis įsigyti šiek tiek pigesnį ir didelės koncentracijos produktą-kopiją dažnu atveju yra klaidinga, nes be geros formuliacijos veikliosios medžiagos gali nutekėti, nugaruoti arba likti tik lapo paviršiuje. Mūsų siekis yra su kuo mažesniu produkto kiekiu pasiekti maksimalų veiksmingumą naikinant ligas, piktžoles ir kenkėjus.
Algirdas Balčiūnas: „Pastarųjų metų pavyzdys yra rinką užplūdę skirtingi fungicidai, kurių veiklioji medžiaga – protiokonozolas. „Bayer“ patento galiojimo pabaiga atvėrė duris įvairiems generiniams gamintojams prieiti prie šios veikliosios medžiagos.
Šiandien Lietuvoje galime rasti apie 20 nepatentinių produktų pavadinimų su protiokonazolo veikliąja medžiaga. Dažnai galime išgirsti komentarą, kad tai tas pats produktas kaip „Bayer“, tik pigesnis, o kartais net ir didesnės koncentracijos. Šioje vietoje norisi priminti tai, ką minėjo Tomas. Produktas – tai ne tik veiklioji medžiaga. Ne mažiau svarbu yra ir kokybiška formuliacija“.
Papasakokite plačiau apie minėtus daugiafunkcinius priedus.
Algirdas Balčiūnas: „Kad produktai veiktų stabiliai ir užtikrintai, jų sudėtyje yra daugiafunkcinių priedų, kurie lemia produkto prilipimą, pasiskleidimą ant augalo, įsiskverbimo greitį. Su šiais priedais augalų apsaugos produktai stabiliai išsilaiko ant augalo, nenuteka, ilgiau veikia ir užtenka keliolikos minučių po purškimo, kad lietus nenuplautų tirpalo.
Visomis šiomis savybėmis pasižymi Xpro šeimos fungicidai – Ascra Xpro, Variano Xpro, Siltra Xpro. Šių fungicidų sudėtyje yra vos keli adjuvantai, bet kiekvienas iš jų turi po kelias funkcijas. Pvz., adjuvantas A tuo pat metu yra ir drėkiklis, ir įsiskverbimą užtikrinantis priedas; o adjuvantas B yra drėkiklis, įsiskverbimą užtikrinantis ir dar emulsiją išlaikantis priedas.
Dažnai mūsų produktuose daugiafunkciai priedai yra maišomi, kad užtikrintų geriausią rezultatą kuo įvairesnėmis sąlygomis.
Tomas Šulcas: „Produktai su daugiafunkciais priedais išlaiko pradinę formą net ir esant nepalankioms klimatinėms sąlygoms. 2023-iųjų rudens patirtis parodė, jog laukų neaplenkiant šalnoms, stebint didelius temperatūrų svyravimus, kai kur susidūrus su sausros ar perteklinio lietaus reiškiniais pasitaikė atvejų, kad generiniai graminicidai nuvylė.
Tuo tarpu ūkininkai, pasirinkę Targa Super neturėjo nusiskundimų. Tai irgi geros formuliacijos pavyzdys, o taip pat sutaupyti pinigai – nereikia pirkti dar vieno herbicido ar dėl papildomo purškimo išlaidauti kurui.
Dėl geros formuliacijos produktai gerai prilimpa ir greitai įsiskverbia per vaškinį sluoksnį. Kuo greičiau tai vyksta, tuo mažesni nuostoliai dėl nutekėjimo, nupūtimo, galimo lietaus nuplovimo ar nugaravimo. Bayer produktai, lyginant su kitų gamintojų, kur kas greičiau prilimpa prie augalo paviršiaus ir dažnu atveju pakanka vos kelių minučių, kad įsiskverbtų pro vaškinį sluoksnį.
Gamyboje dažnai kyla klausimas dėl vandens kietumo. Ar jis turi įtakos augalų apsaugos produktų veikimui?
Algirdas Balčiūnas: „Cheminiam veikliųjų medžiagų stabilumui vandens kietumas įtakos neturi, mat jos neskyla dėl vandens kietumo. Tačiau fizinis stabilumas priklauso nuo formuliacijos tipo.
Mūsų kompanija produktus testuoja pagal CIPAC metodiką. Tik tuomet augalų apsaugos produktas pateikiamas į rinką, jei naujai sukurta formuliacija išlaiko testą labai kietame vandenyje. „Bayer tyrimus atlieka esant 28 °dH (vokiški kietumo laipsniai)“.
Kad augalų apsaugos produktas patektų į rinką, jis turi išlaikyti vandens kietumo testą. Bayer produktus tiria prie 28 °dH, o tai yra labai kietas vanduo.
O kaip su vandens rūgštingumu? Ar pH gali turėti neigiamos įtakos pesticido įsisavinimui ir veikimui?
Algirdas Balčiūnas: „Pradėkime nuo to, kad dauguma veikliųjų medžiagų yra stabilios, kai pH 4-9. Gerose formuliacijose veikliosios medžiagos pasiskirsto tirpale, suformuodamos emulsiją arba dispersiją, todėl neturi tiesioginio kontakto su vandeniu. Paprasčiau tariant darbiniame tirpale jos yra apgaubiamos daugiafunkcinių priedų ir glūdi tarsi kapsulės viduje.
Negalime kalbėti apie kitų gamintojų pesticidus, tačiau mūsų gaminamiems augalų apsaugos produktams rūgštintojų nereikia“.
„Bayer“ kompanija augalų apsaugos produktų formuliacijoms skiria didelį dėmesį. Daug investuojama ne tik į veikliųjų medžiagų kūrimą, bet ir į galutinio produkto kokybę. Siekiant maksimalaus rezultato veikliosios medžiagos tirpale yra apgaubiamos daugiafunkciniais priedais, kurie ne tik apsaugo veikliąsias medžiagas tirpale, bet ir užtikrina geriausią veikimą.
Koks galėtų lemiamas argumentas svarstant ką rinktis – originalų ar generinį augalų apsaugos produktą pasėlių apsaugai?
Tomas Šulcas: „Norint taupyti pinigus ir laiką, ūkininkai priversti mažinti purškimų skaičių, todėl tenka sudarinėti produktų mišinius. Originalūs pesticidai labai lengvai maišosi su kitais produktais. Esame sukaupę nemažai patirties, kokius mišinius galima drąsiai rekomenduoti. Kreipkitės į mus, agronomus, dėl konkrečių konsultacijų.
Algirdas Balčiūnas: „Taip pat atkreipiame dėmesį, kad rinkoje kiekvienais metais atsiranda vis naujų augalų apsaugos produktų, trąšų gamintojų ir ne visada gali nuspėti, koks bus rezultatas. Tokiais atvejais patariame mažame kiekyje pasidaryti geidžiamo tirpalo mišinį, luktelti ir įvertinti ar mišinyje sudedamosios dalys gerai išsimaišę, neiškrenta nuosėdos.
Čia ir vėl grįžtu prie teiginio, kad kaltininkas dėl galimų nuosėdų nebus geros formuliacijos produktas, tad rinkdamiesi originalius augalų apsaugos produktus nerizikuosite dėl nuosėdų iškritimo, užkimštų filtrų ar purkštukų“.
Dėkojame už pokalbį!